Fasádní profily jsou moderním řešením

Posted in Dům a zahrada

Zateplení? Nová fasáda? To je asi dilema mnoha majitelů rodinných domů. Proč ne, blíží se jaro a to je pro stavební úkony ideální doba. Na trhu se stavebninami, přesněji omítkami a fasadními profily najdeme mnoho produktů, které nám práci usnadní a výsledný efekt znásobí. Od nové fasády čekáme pěkný vzhled, který bude trvat několk let a také úspory na vytápění. V tomto článku se podíváme, co nás zajímá, při výběru omítky.

fasádní profily

Co lze nazvat fasádou? Pravděpodobně vnější stranu budovy, zejména pak její finálovou úpravu. Celistvost narušují například okna, dveře nebo členění architektonickými prvky. To představuje různé komplikace, které však lze pomocí moderních technologií vyřešit. Ač se to na první pohled nezdá, fasáda se dělí na hlavní fasádu, která bývá honosnější nebo architektonicky zdobenější. Oproti tomu je fasáda zadní nebo boční, která není tolik na očích a tak se obejde bez "kudrlinek".

Fásada je bezpochyby důležitá, kromě designu chrání stavbu před povětrnostními vlivy, brání úniku tepla nebo vniknutí horkého vzduchu do budovy. Vlastnosti ovlivňují například jednotlivé druhy a materiály, které lze použít. Použít lze cihly, dřevo, beton nebo také sklo.

Typy fasád

Obecně lze dělit fasádní systémy na dva druhy:

  • kontaktní,
  • bezkontaktní.

V případě kontkatních systémů se jedná o aplikaci pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Tento materiál je však nutné chránít krycí vrstvou, omítkou. Z toho plyne ochrana samotné omítky a to nátěrem, případně obkladem. Samotné omítky jsou vyrobeny ze speciálních omítkových směsí, vody a aditiv se speciálními vlastnostmi. Naopak bezkontaktních fasádní systémy se obejdou bez aplikace barev nebo omítek. Jedná se o zavěšené fasády, které jsou moderní a velmi zvyšují estetickou hodnoty domu.

Druhy omítek

Nezajímají-li vás bezkontaktní systémy, budete muset vybrat omítku a barvu. Nejpoužívanějším typem je tenkovrstvá omítka, která se dělí na:

  1. Minerální omítky - jsou dodávány ve formě suchých směsí, které je nutné připravit k aplikaci rozředěním. Výhodami je paropropustnost a přijatelná cena. Nevýhodou je nutnost zraní omítky a fasádní nátěr.
  2. Organické omítky - hlavními přednostmi jsou odolnost vůči mechanickému poškození a tvorbě trhlin.
  3. Silikonové omítky - vyznačují se dlouhodobu životností, paropropustností a stálobarevností.
  4. Silikátové omítky - při zateplení je to nejčastější typ omítky, je však nutné pečlivě připravit podklad, což prodlužuje dobu aplikace.

fasádní profily

Dekorační fasádní profily

Při zateplování fasád se daleko častěji používají fasádní profily, které slouží jako dekorace. Použitím těchto prvků se zásadně zvýší elegantní dojem z fasády. Výhodou je lehkost a hlavně skutečnost, že disponují pružnou fasádní omítkou. Ta se stará o ochranu před povětrnostními vlivy.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit