Najpoužívanejším zastrešením pergolu je Lexan

Posted in Dům a zahrada

lexan na terasu

Zaujímajú vás skúsenosti s polykarbonátom? Chcete ho použiť ako krytinu a zároveň presvetľovací prvok vašej terasy? Správna voľba, v tomto článku si o zákonitostiach použitie materiálu lexan na terasy a jeho alternatívach niečo povieme.

 

Záleží Ak nám na dlhej životnosti, mali by sme sa vyhnúť presvetľovacom vlnitým a trapézovým krytinám, ktoré vydržia len pár sezona to najmä kvôli menej kvalitnému PVC, z ktorého sú vyrobené. Kvalitnejšie polykarbonátové dosky sú odolné voči mrazom aj vysokým letným teplotám, nedochádza tak k deformáciám a krehnutiu. Mnoho z nich obsahuje aj UV filter, ktorý zaručuje ich stálofarebnosť a vysokú výdrž. Bojíte sa letných búrok s krúpami? Nemusíte, väčšina lexanových dosiek to bez najmenších problémov vydrží.

Výhody polykarbonátových dosiek

Komôrkové polykarbonátové dosky sa hodí všade. Teda na skleník, pergolu alebo tiež bazén. Ich výhodou je nízka hmotnosť, vysoká životnosť, nerozbitnosť a tiež ľahká manipulácia. V predajniach možno kúpiť dosky ktorých šírky sa pohybujú v rozmedzí 4-35 mm. Kto sa nechce uspokojiť s číry, môže voliť tónovaný.

Zastrešovacích konstrukce

Nevýhodou polykarbonátu je nutnosť podpornej konštrukcie. Samotné dosky totiž nemajú samonosnú konštrukciu. Ak sa rozhodnete zastrešiť záhradný stavbu Lexan, musíte voliť z dvoch konštrukčných riešení:

- laty - laty sú naopak kolmé k smeru odvodnenia strechy,
- krokvy - jedná sa o trámiky či fošne, ktoré sú kladené rovnobežne smerom k odvodneniu strechy.
- lexan na pergolu

Akú zvoliť šírku?

Na internete je každý odborník ale v skutočnosti "skutok, utek!". Pri stavbe záhradného domčeka alebo posedenia je nutné dodržať správne hrúbky a rozmery polykarbonátových dosiek. Hrúbka dosiek je závislá na rozvrhnutie nosnej konštrukcie. Platí tu pravidlo, čím menší má doska menšiu hrúbku, tým musíme voliť kvalitnejšie podkladovú konštrukciu. Ďalším dôležitým aspektom pokládky dosiek je smer dutiniek, tie by mali byť vždy v spáde. Maximálne šírka polykarbonátových dosiek je 210 cm. Aby sme dosiahli pevného spoja, krokvy by mali byť od seba aspoň 105 cm!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit