Typy vodoinstalačního materiálu

Posted in Dům a zahrada

Vodoinstalační materiály a jejích použití jsou závislé na mnoha faktorech. Jaké druhy a způsoby použití jsou nejběžnější a nejoblíbenější?

Mezi faktory, které vodovodní potrubí ovlivňují, patří například stáří systému samotného (dům starý 50 let bude mít úplně jiný systém, než nový dům). Dále se liší podle primárního účelu daného systému.

 

Jaké typy potrubí známe?

 

  1. Litinové: Těžké kovové trubky, většinou s velkým průměrem a zašlým černým povrchem. Používá se většinou pro odvádění odpadu. Skvěle tlumí zvuk tekoucí vody. Jeho nevýhodou je složitější řezání a montáž.

  2. PVC: Pevné plastové díly, které se také často používají při práci s odpady. Na rozdil od litiny je snadné je řezat a nainstalovat. Při řezání postačí obyčejná pilka a před samotnou montáží se můžete rozhodnout, jestli chcete, aby spoje byly permanentní, nebo aby bylo možné je později změnit. Velmi podobné PVC jsou trubky z materiálu ABS, které mají podobné vlastnosti.

  3. Z pochromované mosazi: tyto trubky poznáte podle zářivého a lesklého chromovaného povrchu a většího průměru. Používají se často jako estetická náhrada pro PVC potrubí tam, kde vodovodní trubky nejsou kryté. Stejně jako PVC jsou jednoduše nařezatelné a spojitelné.

  4. Z pochromované mědi: Velmi podobný vzhled, využití a vlastnosti jako v případě mosazného potrubí. Rozdíl je především v průměru trubek, který je v tomto případě menší, než u těch mosazných,

  5. Z pozinkovaného železa: Tento typ potrubí se vyznačuje matným stříbrným povrchem. V dnešní době už se tolik nepoužívá, protože má relativně nízkou odolnost proti korozi a rzi. Jeho dalšími nevýhodami jsou složitá manipulace a výměna.

  6. Z pevné nebo pružné mědi: Tento typ trubek poznáte podle typické měděné barvy. Většinou se používá ve vodovodním potrubí kvůli tomu, že je odolný vůči korozi a opotřebování. Manipulace s měděnými trubkami je také velmi jednoduchá. Od mědi se ale začíná pomalu ustupovat kvůli vyšší ceně. Hlavní rozdíl mezi pevnou a pružnou verzí je délka doby, po kterou jsou využívány.

  7. CPVC: Chlorovaná verze PVC trubek, která se vyznačuje svou krémovou barvou. Jsou schopny vydržet vysoký tlak i teplotu a proto jsou vhodné i pro dlouhodobé vedení horké vody. Stejně jako v případě PVC je řezání i montáž velmi snadná.

  8. PEX: Tento typ vodoinstalačního materiálu má podobou červené nebo modré pružné trubky. PEX vydrží teploty od -35°C do 93°C. Je také velmi odolný a netvoří se na něm povrchové dírky, jako například u měděného potrubí a snižuje se tak riziko nechtěného úniku vody.

     

Když se rozhodujete o montáži nového potrubí, je potřeba zvážit nejen jeho primární využití, ale také to, jak bude zatěžováno. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem, který vám ušetří mnoho práce s případnými opravami chyb.

 S montáží klimatizací do bytu je to o trochu jednodušší, ale i tak byste se měli důkladně poradit s někým, kdo tomu rozumí.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit