Jak používat elektrický obojek pro psa
Elektronický obojek je výcviková pomůcka, která se vyznačuje svou bezpečností v případě, že je používáte správně! Obojky usnadňují výchovu psa a jsou hojně používány i mezi odborníky. V tomto článku si řekneme, jak jej vybrat a hlavně používat.
Jak funguje elektronický obojek?
Obojky pracují na principu elektrostatických výbojů, které mají za cíl poslechnutí psa na daný povel. Přestože se jedná o výboj, vašemu čtyřnohému mazlíčkovi nehrozí žádné nebezpečí. Po obojku je vhodné sáhnout ve chvíli, kdy pes příliš nereaguje na povely. V praxi to vypadá tak, že místo fyzického trestu využijete právě funkci obojku. Stejně tak se mohou honit i v případech, že pes poslouchá, ale hárající fena je zkrátka lepší než povel pána. Vlivem výboje je pes zastaven a donucen se vrátit zpět.
Je pro psa obojek nebezpečný?
Máte jisté obavy z elektrických výbojů na krku vašeho mazlíčka? Používáte-li obojek s rozumem, tak nemůže! Pojďme nyní k meritu věci. Jsou elektronické obojky nebezpečné? Ubližují pejskovi? Vlivem technologického vývoje a integrací regulační elektroniky jsou v porovnání se svými předchůdci velmi bezpečné, ba bezpečnější než některé z výchovných metodik.
Používat obojek můžeme začít již od 6 měsíců stáří. Před prvním použitím je vhodné důkladně nastudovat a internetové diskuze. Nejlepší variantou je konzultace s tím, kdo již obojek má.
Ovládání a používání obojku v praxi
Co výrobce to jiné ovládání, což je zcela pochopitelné. Vybírat bychom měli podle toho, jak je ovládání intuitivní a jednoduché. Komfortnější ovládání se rovná efektivnější výsledek. Nejlepší variantou jsou obojky, jejichž dálkové ovladače disponují jednotlivými tlačítky pro jednotlivé funkce. Nejpohodlnější je, pokud obojek má na každou svoji funkci vlastní tlačítko. Mnohdy je důležitý čas, který nechceme plýtvat přepínáním funkcí.
Bojíte se, aby se obojek příliš rychle nevybil a následně se stal nefunkčním? Standardem je napájení pomocí baterií (3V, 6V, 9V). Cena těchto baterií se pohybuje kolem 100 Kč, takže žádná hrůza. Vyplatit by se mohly dobíjecí akumulátory, do kterých je prvotní investice vyšší, avšak návratnost je zpět za pár sezón. Existují také obojky s integrovaným akumulátorem, který lze dobíjet pomocí USB nebo ze sítě 230V).