Zaměstnavatelé, pozor! Poskytujte nápoje na pracovišti!

Posted in Ostatní

nápojové automaty

Zaměstnavatelé požadují po svých zaměstnancích, aby odvedli co nejlepší práci na pracovišti. Zaměstnavatel má však povinnost dle zákoníku práce zajistit na pracovišti ideální pracovní podmínky, které umožní bezpečný výkon práce. Musí být odstraněny rizikové práce a také je vyžadováno zlepšování zařízení pro zaměstnance. A jednou z povinností je poskytnutí nápojů na pracovišti.

Proč je nezbytné dodržovat na pracovišti pitný režim?

Nedostatek vody v organismu způsobuje snížení duševní a fyzické výkonnosti člověka. Při dehydrataci nedokáže tělo pracovat tak, jak by mělo. Dodržování pitného režimu je velmi důležité. Člověk během jednoho dne při zátěži ztratí až 2 litry tekutin, a proto se doporučuje přijmout až 3 litry tekutin. V horku a při vyšší tělesné zátěži dochází k nadměrnému pocení, přičemž tělo vylučuje tekutin ještě více.

Při nedostatku tekutin v organismu dochází ke snížení koncentraci, výkonnosti, únavě, poklesu produktivity a člověk snadno udělá chybu, což neocení žádný zaměstnavatel.

Poskytování nápojů z hlediska legislativy

Každý zaměstnavatel je povinen podle zákona poskytovat svým zaměstnancům nápoje přímo na pracovišti. Je zde nezbytné rozlišit, zda má zaměstnavatel povinnost poskytnout nápoje v rámci zajištění pitného režimu, nebo zajistit ochranné nápoje. Nejjednodušší formou jsou nápojové automaty, které se dnes dají nainstalovat prakticky kamkoli.

Pracovníci, kteří jsou vystaveni vysokým teplotám, musí mít dostatek vhodných nápojů, pokud není zaměstnavatel schopen odstranit tepelnou zátěž.

Jaké jsou nevhodné nápoje?

Člověk by měl tekutiny přijímat průběžně během celého dne. Doporučuje se střídat doporučené nápoje. Vyvarujte se podávání sycených vod, mineralizovaných vod, kávy, silného čaje a alkoholu. Nedoporučuje se ani podávání přeslazených limonád.  

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit