Využití tryskacích komor

Posted in Průmysl

Povrchová úprava vytvoří na různorodých materiálech ochrannou vrstvu, buď opracováním, zpracováním nebo nanesením vrstvy, která zabrání znehodnocování materiálu samotného. Účelem povrchové vrstvy je tedy ochrana, ale také design, protože každému nemusí vyhovovat přirozené zbarvení. Aby mohla být nanesena ochranná vrstva, povrch je nejprve nutné připravit, k tomu slouží například tryskání nebo jiným názvem pískování.

tryskací komory

Samotný proces tryskání, můžeme nazvat technologickým postupem opracování povrchu tvrdých materiálů proudem jemných částic. Proud částic (abraziv) se přizpůsobuje tryskanému materiálu, například:

 • Tvrdé materiály - ocelové broky, křemičitý písek, korund, ocelová drť nebo struska.

 • Měkké materiály - drť ze skořápek ořechů nebo piliny z tvrdého dřeva.

  tryskací komory

Pokud se bavíme a tryskání, existují dvě metody a to, tlakovzdušné tryskání, které spočívá v unášení jemných částic silným proudem stlačeného vzduchu a jejich narážení na povrch kovu způsobuje čištění. Kdežto druhá metoda se vyznačuje mechanickým metáním částic za pomoci rotujících lopatek.

tryskací komory

Proč vlastně používáme tryskání? Jednoduše proto, že:

 • Odstraníme nečistoty, staré nátěry a korozi,

 • Zbavíme kov otřepků a zároveň jej zdrsníme.

S touto technologií se nejčastěji setkáváme ve strojírenství, protože kov je po obrábění připraven a velmi důkladně očištěn, což je žádoucí pro metalizaci zinkem, další nátěr, lakování apod. Dalším oborem, ve kterém se pískování poměrně hojně užívá je stavebnictví, například při opracování zdiva. Tryskání se provádí v tzv. tryskacích komorách a kabinách. Co si pod tím představit?

Tryskací kabiny se používají pro interiérové bezprašné pískování v:

 • dílnách,

 • autoservisech a

 • průmyslových provozech.

Již víme, že tryskání se provádí za účelem povrchové úpravy, údržby a renovací, nebo pro jiné úpravy různých, převážně kovových výrobků a dílů. Stále více se rozšiřujícím využití je použití u uměleckých a reklamních agentur, k dekorování či jiné úpravě skla, keramiky, plastů, k vytváření různých log a k čištění klenotů i k práci s drahými kameny, stejně tak, jako i v muzeích při restaurování starožitností a různých artefaktů, nebo v dentistických laboratořích.

Pokud potřebujeme tryskat ve velkém na scénu přicházejí masivní tlakovzdušné tryskací komory, kde je možné opracovávat velké strojírenské díly. Pokud hledáte vhodného partnera, společnost Spolmont s 20-ti letou tradicí je více než vhodný! Jejich léty prověřená a stále inovovaná stavebnicová, sendvičová konstrukce splní i ty nejnáročnější požadavky.

tryskací komory

Tryskací komory od Spolmontu se vyznačují inovativními technologiemi na poli:

 1. Pryžové obložení stěn a stropu

 2. LED osvětlení

 3. Perfektní filtrace a odsávání abraziva

 4. Vytápění

 5. Sběr a transport abrazivních částic

 6. Tryskací jednotka

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit