Jak souvisí produktivita s pracovním prostředím?

Posted in Služby

Kancelář může být příjemným místem, kam se zaměstnanec v rámci možností těší, ale může být i nepřátelským územím vyvolávající stres. Jakou roli má pracovní prostor v motivaci a produktivitě pracovníků?

Výkonnost je značně závislá na funkčním a prostorovém řešení pracoviště. V dnešní době jsou velmi často vyzdvihovány výhody open space kanceláří. Jedná se o otevřený společný prostor pro všechny zaměstnance oddělený pouze stoly či přepážkami. Takové kanceláře můžeme najít například v Meteor Office Parku v Praze, který oplývá rozsáhlým prostorem, který je pro open space ideální. Tyto typy kanceláří výrazně zvyšují produktivitu práce, na druhou stranu mohou mít  pocit nedostatku soukromí a klidu na práci.

Dalším důležitým faktorem jež ovlivňuje produktivitu práce je osvětlení. Bylo zjištěno, že intenzivnější světlo vede ke zlepšení nálady. Se světlem úzce souvisí i barva místnosti. Do místností, ve kterých je po zaměstnancích požadováno přemýšlení a soustředěnost, se doporučuje používat spíše tlumené barvy, jelikož výrazné barvy jedince unavují a snižují tak jejich výkonnost a motivaci. Každý zaměstnavatel by měl při výběru nových kancelářských prostor brát ohled i na psychologické působení prostoru na zaměstnance, dodržením těchto základních psychologických pravidel ušetří mnoho sil a pomůže předejít nepříjemnostem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit