Práškové lakování se bez komory neobejde

Posted in Zakázková výroba

Ke kvalitnímu lakování je potřeba trojice věcí. První věcí je zkušený lakýrník, další barva a lak a naposled prvotřídní lakovací kabina s odsáváním. V tomto článku se budeme bavit právě o kabinách a boxech, zaměříme se zejména na parametry výběru.

lakovací kabiny

Odsávání lakovacích kabin

Odsávání je důležité zejména kvůli tomu, že zabrání usazování prachu na čerstvém laku. Jedním z možných řešení je odtahový kanál. Ten funguje jako komora, určená pro znečištěný vzduch. Z tohoto kanálu si poté filtrační strojovna odebírá vzduch. Nevýhodou tohot řešení je fakt, že je náročný na stavební úpravy, což chce jak čas tak i finance.

Výměna vzduchu

Jedná se o důležitý parametr lakovací kabiny, je udáván v jednotce m3/h. Ta udává, kolik vzduchu je schopna vytvořit vzduchotechnická strojovna komory. Měření probíhá ve vzduchovém potrubí za ventilátorem strojovny. Dalším parametrem je klesavá rychlost s jednotkou m-1s. Hodnota určuje rychlost úbytku vzduchu z vnitřního prostoru kabiny.

Typy ventilátorů pro komory

Obecně lze použít tyto druhy ventilátorů:

  • nízkotlaké,
  • středotlaké.

Nízkotlaký typ ventilátoru

Tento typ se vyznačuje hustými žebříkovitě usazenými listy. Ty jsou poháněny klínovým řemenem nebo také hřídelem elektromotoru. V porovnání se středotlakým ventilátorům mají nižší hlučnost při stejném vzduchovém výkonu. Negativem je nízký výkon v případě znečištěných vzduchových filtrů.

Středotlaký typ ventilátoru

Ventilátory mají lopatky na oběžném kolečku a většinou jsou usazeny napřímo, tedy bez klínového řemenu. V porovnání s nízkotlakými jsou tyto hlučné a citlivé na vibrace. Navzdory hlučnosti je jejich výkon velmi podobný, proto je vždy na zákazníkovi, jaký typ si vlastně vybere.

lakovací kabiny

Proces lakování

Aby byl lak prvotřídní, je nutné dodržet pár bodů. U samotného lakování je potřeba zkontrolovat několik věcí, zejména tlak přiváděného vzduchu. Existují dva způsoby, a to nízkotlaké a vysokotlaké. U prvně zmíněného se lakuje pomocí tlaku 2 bary. Pokud však tlak poklesne, dojde k nedokonalému rozprášení barvy. Abychom tomuto předešli je potřeba mít manometr hned u lakovací pistole. Dalším důležitým prvkem je lakovací komora, která umožní odsávání prachu a vytvoří potřebné prostředí a vlhkost při lakování.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit