Detektor oxidu uhelnatého nesmí chybět v žádné domácnosti

Posted in Životní styl

Topíte plynem? Pokud ano, měli byste být na pozoru před tichým zabijákem oxidem uhelnatý. Jedná se o typický plyn, vznikající spalováním paliva v kotlech nebo krbech. V případě, že máte komíny v pořádku, nepřestavuje nijak zvláštní nebezpečí, v opačném případě však ohrožuje život všech obyvatel domácnosti. Chraňte se instalací detektorů úniku plynu.

detektor úniku plynů

Použití detektoru plynu

Jelikož je oxid uhelnatý (CO) bezbarvý plyn, který nijak nezapáchá, je dobré mít v domě právě detektor, monitorující únik spalin a plynů. Jak vlastně funguje? Jednoduše, pokud detekuje únik plynu, okamžitě aktivuje poplach, který informuje obyvatele. Ti musejí okamžitě:

 1. větrat,
 2. uhasit jakýkoli oheň,
 3. vypnout elektrické spotřebiče,
 4. nepoužívat zvonek,
 5. nepoužívat telefon,
 6. kontaktovat plynaře.

Typy detektorů plynu

Většina detektorů, které jsou nyní na trhu, je opravdu chytrá a umožňují detekovat 200 různých plynů. Informace jsou pro snazší obsluhu uvedeny na podsvíceném displeji. Detektory lze dělit na:

 • detektory pracující na infračerveném principu,
 • detektory pracující na elektrochemickém principu,
 • detektory pracující na katalytické principu,
 • detektory pracující na principu polovodiče,
 • detektory pracující na principu ionizace.

Cena detektorů

Pokud se rozhodujete nad koupí, ale myslíte si, že je drahý, buďte v klidu. Cena detektorů spalin se pohybuje kolem pár set korun. Instalovat se musí vždy pod strop! A to z toho důvodu, že právě u stropů se nachází nejvyšší koncentrace CO, protože je lehčí než vzduch. Detektory plynu jsou již trochu dražší, ale umožňují detekci výbušnosti plynu již na spodní hranici. Tento detektor je vhodné umístit například do kotelny, kde je kotel a kam často nechodíte.

detektor úniku plynů

Hlásiče a detektory kupujte vždy v odborných e-shopech a obchodech, kde vám odborný personál poradí. V orientaci pomohou například recenze produktu nebo přímo obchodu.

Údržba detektoru plynu

Každé zařízení, detekující plyn se musí čas od času podrobit údržbě. S tím slovem každý je to takové "ošemetné", protože nejjednodušší detektory se servisu nepodrobují. U dražších modelů je to však samozřejmost a vždy to zařídí odborná firma, která vám jej prodala.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit